Vazby

Vazba V1 (s očky nebo bez)

Tato vazba je založena na sešití do sebe vložených dvojlistů drátěnou skobkou. Norma uvádí maximální povolený počet listů v závislosti na použitém papíru o plošné hmotnosti: do 70 g/m2 nejvýše 60 listů (120 stran), nad 70 g/m2 nejvýše 44 listů (88 stran). V souvislosti s počtem stran je třeba si uvědomit, že vnitřní listy budou mít menší šířku, než stránky na začátku a na konci složky, které jsou blíže k obálce.

Vazba V2 (lepená)

V tomto případě je vnitřní blok složen z jednotlivých listů a dvojlistů. Blok je ve hřbetě slepen syntetickým lepidlem, zavěšen do kartonové obálky a vše je společně po třech stranách oříznuto. Obálka je většinou ve hřbetě 4× rýhovaná, dvě prostřední rýhy jsou určeny šířkou bloku, vnější rýhy jsou posunuty o 4 až 6 mm ke kraji a jsou provedeny z opačné strany, protože mají usnadňovat otevírání obálky na opačnou stranu. Norma udává, že tloušťka boku má být dle plošné hmotnosti papíru následující: do 90 g/m2 4 až 35 mm nebo 5 až 20 mm pro složky slepené ve hřbetě při skládání, nad 100 g/m2 5 až 40 mm.

Vazba V3 (kombinace V1 a V2 vazby)

Jedná se o typ měkké vazby, kdy je blok sešitý skobkami shora, zavěšený do kartonové obálky se čtyřmi rýhami (bigy) a oříznutý ze tří stran. Rozsah tloušťky bloku je u vazby V3 omezen do cca 10 mm. Vazba V3 bývala doporučována zejména pro nízkonákladové neperiodické publikace.

Vazba V4

Knižní blok je sešitý nití a potom zaklížený. Po zavěšení je brožura oříznuta po třech stranách. Tloušťka knižního bloku se pohybuje od 5 do 50 mm a plošná hmotnost papíru bývá do 100 g/m2, u šití tavnou nití do 90 g/m2.

Vazba V8 (diplomové práce nebo knihy)

V8 je tuhá vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba, kdy knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. Má povolené další varianty:

Kroužková vazba

Klasická kroužková vazba v plastovém či drátěném provedení pro kvalitní, rychlou a přitom levnou vazbu dokumentů. Standardní barva drátěné vazby je černá, příp. bílá, u plastových je to černá, bílá a zelená. V případě přání jiných barev nás prosím kontaktujte.

Kalendářová vazba

Slouží k vazbě nástěnných kalendářů (nejčastěji měsíční či dvouměsíční typy). Vazba je založená na drátěné kroužkové vazbě (dvojitý twin) s výsekem a očkem k zavěšení. Dozadu kalendáře vkládáme karton v 1/3 formátu z šedo/šedé lepenky 600 g/m2.

 

Zavřít okno